Quantcast
Channel: Рукотвори
Viewing all 933 articles
Browse latest View live

Заповідник для громади, або як мешканці карпатських сіл можуть вплинути на свій добробут

$
0
0

Проект “Територія можливостей. Розвиваємо регіон разом”, розроблений працівниками ДІКЗ “Тустань” в рамках проекту “ProMuseum ”, пройшов у реалізації свій “екватор”. За період з 1 до 12 березня в культурному центрі “Хата у Глубокім” у селі Урич (Сколівський район Львівської області) відбулися дві лекції про сільський туризм, дві зустрічі з митцями та вісім днів навчальних майстер-класів з ткацтва, бондарства і соломоплетіння.

Розпочався проект із лекції «Туризм у селі. Що, де і як?», яка була присвячена загальній інформації про сільський туризм та різновидам послуг, які можуть надавати господарі садиб. Перед учасниками виступала Ганна Сидоренко, генеральний директор інтернет-каталогу “Karpaty.info” та засновник тренінгової школи у сфері туризму і гостинності “KI School”.

Karpaty

Під час зустрічі пані Ганна розповіла про відмінності між звичайним, зеленим і сільським туризмом, сформулювала основні принципи агротуризму та окреслила мотивацію, яка спонукає містян до знайомства із життям на селі.

«Наявність місцевих ресурсів (екскурсоводів, помешкання, продуктів, автентичних сувенірів) в цьому плані відіграє дуже вагому роль. Також в процесі заняття агротуризмом варто звернути увагу на юридичні моменти, рекламу та гостинність», – зазначила лектор.

На завершення зустрічі присутні пройшли тест на визначення готовності кожного з учасників розпочати свою справу у сфері сільського туризму та отримали перше домашнє завдання – подумати над послугами, які на їхню думку, могли б зацікавити туристів саме у цій місцевості.

Ткацтво

Наступного дня, у неділю, відбулась авторська зустріч із майстринею ткацтва – Владиславою Швець. За горнятком чаю учасники проекту почули про погляд Владислави на ремесло, розпитуючи про творчий вибір мисткині та особливості цього виду народного мистецтва.

Майстриня розповіла, що всі учасники зможуть освоїти початкові навички роботи за ткацьким станком та виткати пояс.

«Для українців пояс завжди мав сакральне значення, бо вважався дуже сильним оберегом. У давні часи наші предки поділяли землю на три частини: небо, світ живих і світ мертвих. Вважалося, що людина аналогічно поділена на три елементи. Частина до шиї належить до верхнього світу, світу богів. Середня частина, до пояса, де знаходиться наше серце, належить до світу живих, а нижня – до світу мертвих, оскільки ми своїм корінням пов’язані зі світом предків. І обов’язково кожна з цих частин мала захищатись. Предки вважали, що наша душа може піти від нас через вуха, шию, руки і пояс. Тому дівчата обов’язково носили сережки, намисто або вишиванки з мережкою на шиї та рукавах, а також мав бути пояс. Цей оберіг мав дуже потужну силу із використанням саме червоного кольору. Ще в часи Київської Русі цей колір виготовляли, добуваючи жучків, які жили на корінцях полуниці та суниці. Такий метод був дуже трудомісткий і дозволити собі виготовляти вироби з червоного кольору могли не всі, а лише заможні люди.

Пояси мали мати червону нитку та приносити людині життєву енергію, захищати її від будь-яких бід і нечистих сил. Дівчата одягали яскраві атрибути на себе (сережки, намисто, пояси) з метою відвести від очей та лиця перший погляд недоброзичливих людей, які несли в ньому погану енергетику. Оскільки саме перший погляд був доленосним, важливо було збити з пантелику і не дати задуматись про погане», – розповіла Владислава.

Ткацтво

Із понеділка розпочалася практична частина проекту, і впродовж тижня майстриня, разом із мешканцями сіл, працювали в культурному центрі “Хата у Глубокім”. Результатом стали самостійно виткані пояси різних барв, візерунків та розмірів, а також щире захоплення ремеслом у кількох учасниць проекту. Їхні вироби будуть представлені на підсумковій виставці робіт всіх учасників проекту “Територія можливостей”, 22 березня, у Хаті у Глубокім.

На другій лекції “Агротуризм: можливості Вашого регіону” Ганна Сидоренко разом із учасниками проаналізували переваги та слабкі сторони місцевості, визначили можливості та загрози, здійснивши SWOT-аналіз регіону. «Розташування регіону є перевагою, оскільки тут дуже зручне положення як для львів’ян, так і для киян, щоб приїхати на вихідні дні. Цілком можливо приїхати в суботу зранку в Сколе і добратися сюди, а в неділю ввечері поїхати. Не всі Карпатські регіони можуть цим похвалитись. Наприклад, щоб поїхати в Яремче, потрібно добиратися майже добу із Києва, а про Закарпаття й мова не йде. Також не можна забувати про автентичну культуру, яка однозначно додає переваг регіону», – зазначила пані Ганна.

Окрім цього детальніше розглянули приклади існуючих агросадиб у найближчих селах та визначили перелік базових умов, які необхідно створити для прийому туристів у першу чергу.

Також на цій лекції було розглянуто різні приклади соціального підприємництва в Україні та світі, та обговорено можливі його варіанти для мешканців регіону із врахуванням особливостей місцевості та підтримки зі сторони Заповідника «Тустань». «Беручи до уваги природні ресурси місцевості, можна знайти старий традиційний рецепт виготовлення варення із ожини чи заготівлі білих грибів на зиму та створити якісний продукт. Реалізація такого товару із умовою, що дохід буде використаний на облаштування та відкриття агросадиби, на приклад, буде додатковим стимулом для туристів придбати саме цей «сувенір». Охочих скуштувати меду із місцевої пасіки чи придбати традиційний тканий пояс теж буде не мало, якщо це буде якісний і звичний саме для цього регіону товар», – запропонувала Ірина Білан, працівник Заповідника.

Авторська зустріч

На другий тиждень проекту до “Хати у Глубокім” приїхав майстер бондарства і соломоплетіння із міста Здолбунів, Рівненської області – Микола Огородник. На авторській зустрічі-знайомстві він поділився з гостями секретами бондарської справи, розповів про особливості соломоплетіння та про свою хату-музей у селі Дермань, де він теж приймає туристів і проводить екскурсії.

Бондарство

 

Соломоплетіння

«Традиційне бондарство основане на тому, що дерево колеться, і саме тому воно має бути рівним, щоб можна було його поколоти по волокнах, а вже потім з кожного пласта вистругувати клепку. Сьогодні бондарство дуже розвинуте, але механізоване. Бочка робиться фактично без участі людини – чоловік підносить колодку, а потім забирає готову бочку. Бондарська посудина, виготовлена вручну, має дуже багато переваг перед тією¸ що виготовлена механізовано. Найперше те, що пилорама ріже колоду на дошки автоматично –ріжучи по волокнах, вздовж, навскіс – як поклали колодку, так воно й порізало. І коли вже волокна зрізані навскіс, то вже та дошка не настільки якісна, бо в ті пори, які перерізані, потрапляють грибки та мікроби, а отже й почне бочка в тому місці найшвидше псуватися. Якщо ж це м’які породи дерева, то може трапитись так, що деякі рідини будуть просочуватися. Як в таку бочку налити меду, то може просочуватись, бо, кажуть, навіть якщо з’їсти за раз літру меду, то він на пузі просочиться», – розповів пан Микола.

В кінці зустрічі бабуся Міля, якій вже виповнилось 89 років, з нагоди ювілею до дня народження Тараса Шевченка, розповіла напам'ять його “Заповіт”. Також вона прочитала молитву за Україну, в якій просила миру і в Україні, і в Криму зокрема.

Другий тиждень майстер-класів

На наступний день почали роботу із виготовлення бондарної лави із спеціальним кріпленням для обробки клепок – дерев’яних дощечок для бондарського виробу. Серед учасників майстер-класу був і мешканець села Урич, який раніше вже займався виготовленням гонтових дощечок для покрівлі та вирішив вдосконалити свої навички у створенні більш побутових виробів. Впродовж дня чоловіки навчились працювати за бондарною лавою та виготовили клепки для майбутніх виробів. До кінця тижня кожен із «учнів» створить з цих клепок відро чи конов'є.

Солом'яні пташки

Увечері для жіночої частини мешканців сіл майстер провів так звані «вечорниці» із виготовлення солом’яних пташок. Розпочали роботу із замочування заготовленої соломи у гарячій воді, щоб вона легше піддавалась обробці. Пан Микола зазначив, що в цій справі може бути або добра солома для виробів, або хліб на столі, тобто найкраща пора для заготівлі соломи тоді, коли зерна пшениці чи жита ще не достигли. Після замочування всі учасниці отримали по пучку соломи та кольоровій нитці. В результаті настанов майстра в кімнаті поселився з добрий десяток солом’яних пташок із різнобарвними крилами.

Майстер-класи бондарства і соломоплетіння триватимуть ще до кінця цього тижня, в суботу відбудеться третя лекція по сільському туризму, а в неділю – авторська зустріч із майстрами гончарства.

Організатори: ДІКЗ “Тустань”, ЛОГО “Тустань” в рамках проекту ProMuseum за підтримки МФ “Відродження”, МБФ “Україна 3000”, ГО “Український центр розвитку музейної справи”, ПАТ “Платинум банк”.

Партнери: “Карпати.info”, ВГО “Бойківське етнологічне товариство”, Львівський інститут економіки і туризму, Львівська національна академія мистецтв, туристичний інтернет-каталог інтернет-портал “Бойкосвіт”, ГО “Калиновий рай”.

Про майстриню ткацтва

Владислава Швець родом із міста Умань, Черкаської області. За фахом – філолог, проводить гуртки та майстер-класи з арт-терапії та ткацтва для школярів; молодший науковий співробітник Уманського державного педагогічного університету імені Павла Тичини.

Владислава творить у сфері декоративного ткацтва, якого навчилася у майстрів Західної України з 2009 року. Поєднує традиційну кольорову гамму, властиву етностильовій течії, з новими кольорами та відтінками. Стала автором методики з ткацтво-терапії, яка повинна сприяти релаксації та стабілізації гармонії внутрішнього світу людини.

Про майстра бондарства і соломоплетіння

Микола Огородник – за фахом журналіст, екскурсовод, господар музейної садиби “Ремісничий хутір “Плугаки” у селі Дермань, Здолбунівського району на Рівненщині. Понад два десятки років майстер захоплюється своєю улюбленою справою, займається виготовленням традиційних кадуб, цебр, діжок та відер.

Микола Огородник не обмежується лише створенням художніх виробів із соломи, а й з глибоким ентузіазмом вивчає історичне минуле соломоплетіння, його традиції, побутування серед певних груп населення.

* * *
Детальна інформація про проект та програма заходів: tustan.ua
Більше світлин на Facebook

Ірина Білан, для «Рукотворів»


Усі свої невдалі роботи я спалив —Петро Гончар

$
0
0

А частину з того, що вціліло за понад 20-літній період, Петро Іванович Гончар виставив у київській галереї «АВС-арт». Те, що не подобається, художник в майстерні не тримає, каже, у такий спосіб розчищає простір для нових ідей.

Петро ГончарПетро Гончар, художник, Київ:

«І це в мене повторювалося у кілька етапів. Коли після закінчення інституту йшов в армію, я все спалив. І з таким облегшенням це зробив. Думав більше не малювати. Тоді був такий настрій. Я вчився в часи соцреалізму, академізму і це мене дуже гнітило. Тобто, так я вже не хотів малювати, а по-іншому ще не вмів. І думав — бути вільним нехудожником так здорово було. Але від малювання ніде не дінешся.

Коли з армії прийшов, мені школа Бойчука дуже подобалася, але довго не міг відійти від свого стилю, хоча згодом таки почав малювати як „бойчук“. Але й з цього стилю поступово викарабкався і наблизився до наїву. Майже цитую наївне малярство. Намагаюся позбавитися прямого реалістичного виявлення, оскільки реалізм як такий дає тільки зовнішню шкаралупу. А хочеться, щоб від цієї форми нічого не лишалося, а лишалася тільки сама суть, сама ідея. Чим більше руйнуєте форму, як на мене, тим більше можна нею моделювати свій внутрішній світ чи філософію. Коли я форму руйную, то залишаю лише наповнення, яке туди вкладаю.

Спогад про Мамая, 1995. Полотно, темпера

Спогад про Мамая, 1995. Полотно, темпера

Виставка Петра Гончара

Мамай

От, наприклад, моя картина Мамая. Хтось скаже, що я просто познущався над людиною, там і рука жахлива, якщо з натурою порівнювати... Але потім на відстань відійдеш, подивишся і він мені такий любий. Тому що там таке вкладене, що словами не розкажеш. От ви мене слово питаєте, та я ж просто псую саму суть своїх картин. Приходьте, дивіться.»

Виставка Петра Гончара

Виставка Петра Гончара

Серед картин раннього періоду портрет дружини художника Ніни Матвієнко, намальований 1991 року. А диптих «Осьо!» з людиною, що тягнеться до зірки, був створений 1994. А вже згадана картина «спогад про Мамая» 1995 року.

Ніна, 1991. Полотно, темпера

Ніна, 1991. Полотно, темпера


Осьо! Диптих, 1994. Полотно, темпера

Осьо! Диптих, 1994. Полотно, темпера

Виставка Петра Гончара

Окремий світ містить серія полотен, на яких зображені тополі й нетополі. За основу митець взяв горизонти довкола свого села.

«В той бік виїжджаєш — тополі, в інший бік — знову тополі, — згадує Петро Гончар. — І вони мені десь засіли... Й оце поєднання вертикалі, та й вони такі довгі як горизонталь. Це безкінечність туди й туди».

Тополі

Тополі

Тополі й нетополі

Тополі й нетополі


НЕтополі

 НЕтополі

З нових робіт митця є кілька пейзажів. Створені в дещо іншій манері кілька років тому.

«Там експресія. Не знаю, чому мені так хотілося малювати. От воно подобається мені і все, а чому подобається, не знаю», — ділиться відчуттями художник.

Пейзаж, 2010. Полотно, темпера

Пейзаж, 2010. Полотно, темпера

Пейзаж

І додає: «Ви малюєте і народжуєте на світ новий об'єкт, який прочитує людина відповідно своєму баченню і зовсім не те, що ви туди вклали. Часом люди бачать у ваших роботах набагато глибше, ніж ви самі. Ви народжуєте життя. І в ньому є набагато більше, ніж вами задумане».

Виставка Петра Гончара

Виставка Петра Гончара

«Інколи приходиш в майстерню і так не хочеться псувати біле полотно. Не хочеться псувати цей світ своєю незграбною рукою. І це, я думаю, мій найкращий витвір — відношення до цього світу», — підсумовує митець.

Біле полотно

Виставка Петра Гончара

Триватиме виставка до 12 квітня у галереї «АВС-арт» за адресою: Київ, вул. Воздвиженська, 10-Б. Телефон: (044) 425-90-90.

Катерина Качур, Рукотвори

Якими інструментами обробляти внутрішні поверхні дерев'яних ложок (поради майстра)

$
0
0

В літературі про різьблення по дереву майже відсутні дані про спеціальні інструменти, якими наші предки вирізали внутрішні поверхні ложок і корців. Підтверджується лише факт наявності таких інструментів, іноді зустрічаються малюнки, на яких показано лише загальну форму, і жодних пояснень про вимоги до форми різців і заточування. Найкраще зображення такого інструмента є на картині Т.Г. Шевченка «Катерина», там на задньому плані чоловік вирізає ложку.

Катерина. Т.Шевченко

Катерина. Т.Шевченко. Фото: Wikipedia

Прототипами моїх інструментів є різці майстра, який жив і працював у місцевості, де ложки робили вручну в промислових масштабах. Такі різці є, власне, ножами специфічної форми.

Матеріал для різців — інструментальна сталь, що використовується для ріжучих інструментів. Загартовувати треба весь виріб повністю до максимальної твердості.

Руків'я у перетині має бути некруглим, тоді його буде легше тримати в руці. Довжина руків'я повинна бути не менша, ніж Ваша долоня з прямими пальцями, деякі майстри роблять руків'я такої довжини, щоб його можна було затиснути під пахвою.

Різці для обробки внутрішніх поверхонь черпаків, ложок та корців, які використовую я, показано на малюнку 1.

Малюнок 1

Інструменти для вирізання ложок

Різці 1 і 2 (Малюнок 1) використовуються для первинної обробки внутрішніх поверхонь. Вони заточуються з зовнішньої сторони гака на один бік, таким інструментом легко заглиблюватися в деревину, «копати». Різців краще мати 2, один заточений на ліву сторону, другий – на праву.

Різець 3 (Малюнок 1) призначений для кінцевої обробки внутрішніх поверхонь. Він заточений з внутрішньої сторони гака на два боки. Зовнішня поверхня леза є циліндричною поверхнею, тобто, поверхнею, яка утворюється сукупністю паралельних прямих. Зовнішню поверхню краще зробити з канавкою, так буде легше заправляти лезо з зовнішньої сторони (Малюнок 2).

Малюнок 2

Інструменти для вирізання ложок

Різець 3 (Малюнок 1) дозволяє отримати майже гладку внутрішню поверхню, що суттєво полегшує процес подальшого шліфування виробу. Форма різця 3 (Малюнок 1) відрізняється від прототипа тим, що кінчик леза інструмента досить широкий, насправді, він має бути дуже вузький, або, навіть, гострий.

Різець 4 (Малюнок 2) має зовнішню поверхню гладку. Різці 5, 6 (Малюнок 2) мають канавку на зовнішній поверхні.
На Малюнку 3 показано форму різця — прототипа для кінцевої обробки внутрішніх поверхонь.

Малюнок 3

Інструмент з руків'ям

Широкою прямою частиною леза обробляють поверхні з великим радіусом кривизни, вужчою частиною леза обробляють поверхні з меншими радіусами кривизни. Гаком обробляють дно виробу. Розміри підбираються за власним уподобанням майстра. Кінчик гака часто роблять гострим.

a — кут заточування леза.

Найзручнішу форму різця можна визначити за допомогою дротини. Для цього робимо з дротини гак такої форми, як майбутній різець і пробуємо, чи зручно ним буде “вирізати” ложку. При цьому ложка повинна лежати на дні свого черпака так, щоб ви весь час протягом роботи бачили внутрішню поверхню черпака повністю і не було потреби нахиляти саму ложку, щоб руки були в зручному положенні. Робочим повинно бути все лезо різця до самого руків'я. Форму і розміри інструмента треба визначати з таким розрахунком, щоб зусилля, які докладаються до виробу і різця були найменшими, бо велике навантаження на руки майстра погано впливає на точність форми виробу, а велике навантаження на виріб може зруйнувати останній. Таким інструментом можна буде робити не тільки столові ложки, а й великі ковші.

На Малюнках 4…7 показано процес «копання» «правим» і «лівим» різцями.

Малюнок 4

Інструменти для вирізання ложок

Малюнок 5

Інструменти для вирізання ложок

Малюнок 6

Інструменти для вирізання ложок

Малюнок 7

Інструменти для вирізання ложок

На Малюнках 8…11 показано кінцеву обробку внутрішньої поверхні ложки.

Малюнок 8

Інструменти для вирізання ложок

Малюнок 9

Інструменти для вирізання ложок

Малюнок 10

Інструменти для вирізання ложок

Малюнок 11

Інструменти для вирізання ложок

Різець знімає тонку стружку і вирівнює виступи і западини на поверхні. Стружку треба знімати якомога тонше!
Ось уже готова нешліфована ложка (Малюнок 12). Нею можна користуватися.

Малюнок 12

Ложка

Бажаю успіхів у вивченні традиційної технології виготовлення ложок та посуду.

Володимир Іншаков

Під час ярмарку в НЦНК «Музей Івана Гончара» у грудні 2013 року

Володимир Іншаков для «Рукотворів». Малюнки і фото автора.

Тетяна Пата та Федір Панко. Триває виставка, присвячена корифеям Петриківського розпису в Дніпропетровську

$
0
0

У приміщенні Дніпропетровського Будинку мистецтв відкрилась виставка петриківського розпису «Спадкоємність традиції». Ця виставка колективом Будинку мистецтв проводиться на вшанування імен славнозвісних майстрів петриківського розпису Тетяни Якимівни Пати (20 лютого виповнилось би 130 років від дня народження) та Федора Савича Панка (21 лютого виповнилось би 90 років від дня народження) і присвячена організаторами 200-річчю Великого Кобзаря, який так любив і цінував народне мистецтво.

Петриківський декоративний розпис зараз відомий далеко за межами нашої країни. І заслуга в цьому як відомих майстрів початку ХХ сторіччя Тетяни Пати, Надії Білокінь, Василя Вовка, Орини Пилипенко, які брали участь у першій виставці українського народного мистецтва в Києві та Москві 1936 року, так і учнів Тетяни Якимівни Пати і Федора Савича Панка. Виставка надасть можливість мешканцям та гостям Дніпропетровська познайомитись з розмаїттям зразків славнозвісного петриківського розпису, що сьогодні є візитною карткою України і занесений ЮНЕСКО до Репрезентативного списку культурного надбання людства.

Петриківський розпис

Петриківський розпис

Петриківський розпис

Метою проведення такої виставки є також ознайомлення з життєвим і творчим шляхом фундатора петриківської художньої школи Тетяни Пати, ім’я якої вшановано встановленням міської мистецької премії (рішення Дніпропетровської міської ради від 2006 року). Ця премія вручається один раз на рік за найвищі творчі досягнення в декоративно-вжитковому та прикладному мистецтві у Дніпропетровську.

Експозиція демонструє зразки творчих робіт Тетяни Пати і Федора Панка та творчий доробок учнів заслуженого майстра народної творчості України Федора Панка.

"Соняшники і рожі" (декоративне панно). Робота Федора Панко.

«Соняшники і рожі» (декоративне панно). Робота Федора Панко.


"Зозуля на калині" (розпис на бандурі). Федір Панко

«Зозуля на калині» (розпис на бандурі). Федір Панко

Організатори намагались передати спадкоємність традиції декоративного розпису в Петриківці, традиції, що була збережена в ХХ-му столітті та продовжує свій розвиток і сьогодні. Петриківська школа декоративного малювання відкрита у 1936 році під керівництвом Тетяни Пати здійснила чотири випуски, серед випускників якої — славнозвісні майстри: Марфа Тимченко, Векла Кучеренко, Галина Прудникова, Марія Шишацька, Зоя Кудіш, Василь Соколенко, Віра Клименко-Жукова та улюблений з учнів майстрині Федір Панко. Саме вони серед тих, хто формували обличчя декоративно-прикладного мистецтва України до 70-х років ХХ сторіччя. Тетяна Пата була учасником багатьох республіканських, всесоюзних та міжнародних виставок, прийнята до лав Спілки художників СРСР, нагороджена орденом Трудового Червоного Прапора, медаллю «За трудову відзнаку», мала звання заслуженого майстра народної творчості.

Федір Панко, художник

Федір Панко, майстер Петриківського розпису на фоні своїх робіт

Її естафету підхопив улюблений учень Федір Панко. У 1958 році він відкрив філію дніпропетровської художньої школи, де став викладати композицію петриківського орнаменту. Так, колишній учень Тетяни Пати ніби прийняв з рук своєї вчительки естафету, передаючи новому, вже третьому поколінню петриківчан свої знання і досвід. У цей же рік він відкрив цех підлакового розпису при артілі вишивальниць «Вільна селянка», що в подальшому був реорганізований у фабрику «Дружба».

Навчаючи молоді таланти секретам петриківського розпису, Федір Савич творчо і активно працював сам, постійно демонструючи на виставках нові і нові знахідки у петриківському декоративному розписі. У 1970 році з його ініціативи відкрито унікальний експериментальний цех петриківського розпису при Дніпропетровському художньо-промисловому комбінаті Художнього фонду СРСР. Фундатор і художній керівник цеху Федір Панко та майстри цього цеху створювали унікальні вироби, що продовжували традиції петриківського декоративного малювання. Твори Федора Савича експонувались майже у 40 країнах світу і завжди користувались великим успіхом у глядачів. Федору Панко присвоєно звання заслуженого майстра народної творчості України, він був нагороджений орденом «За заслуги» III ступеня, медаллю «За трудову відзнаку», а також золотою, срібною і бронзовими медалями ВДНГ СРСР, Почесними грамотами Верховної Ради УРСР та Художнього фонду УРСР.

Сьогодні учні Федора Панка гідно несуть традицію петриківського розпису у світі. На виставку «Спадкоємність традиції» подано близько 100 творів 20 учнів Ф.Панка. Це і традиційні декоративні панно, і розписані дерев’яні вази, і тарелі. Їх вирізняє вірність традиції, творчий пошук, якого навчав своїх учнів Федір Панко. Серед робіт будуть представлені твори заслужених майстрів народної творчості України Ніни Турчин, Валентини Деки, Тетяни Гарькавої та інших майстрів, що сьогодні працюють у Петриківці.

"Дніпровський степ" (декоративне панно). Федір Панко

«Дніпровський степ» (декоративне панно). Федір Панко

У експозиції виставки значне місце відведено меморіальному розділу, де можна буде ознайомитись з фотографіями славнозвісних митців, науковими розвідками, фотоальбомами, каталогами, книгами про життя і творчість Тетяни Пати та Федора Панка. А головне – побачити фотокопії кращих авторських творів цих визначних майстрів, які зберігаються у державних музеях. Серед учасників виставки син Федора Савича Панка — Віталій та донька Валентина. Обоє продовжують традиції петриківського малювання. На відкриття були запрошені також родичі Тетяни Пати, представники Дніпропетровської міської ради, Петриківської райдержадміністрації, лауреати міської мистецької премії імені Тетяни Пати, шанувальники народного мистецтва.

Виставка працюватиме до 15 квітня 2014 року.

Валентина Слобода, мистецтвознавець, директор Дніпропетровського Будинку мистецтв, для «Рукотворів»

Львів запрошує народних майстрів на ювілейний Великодній Ярмарок

$
0
0

Великдень у Львові. Протягом місяця, з 11 квітня до 11 травня, у Місті Лева триватиме П’ятий ювілейний Великодній Ярмарок. Традиційне ярмаркове містечко у центрі Львова стане гостинним місцем зустрічі львів’ян і туристів з різних куточків України та світу.

Великодній Ярмарок у Львові – це місце відпочинку для усієї родини, де можна придбати оригінальні великодні сувеніри, одяг та аксесуари ручної роботи, скуштувати страв національної та місцевої кухні, а також спробувати себе у різноманітних народних ремеслах та стати безпосереднім учасником насиченої розважальної програми для дорослих і дітей. Символічне відкриття та освячення Великоднього Ярмарку проведуть у Вербну неділю, 13 квітня, на площі перед Львівською Оперою.

Особливим сектором Великоднього Ярмарку-2014 стане «Великодня майстерня». Це інтерактивний майданчик, де протягом 2 тижнів, з 12 до 27 квітня, відбуватимуться майстер-класи та мистецькі акції від найкращих майстрів, ремісників та митців з усієї України. Минулого року львів’яни та гості міста із захопленням опановували писанкарство, гончарство, малярство вітраж. Неабиякий інтерес відвідувачів викликали роботи гутників та ковалів.

Пропонуємо народним майстрам, ремісникам і митцям стати учасниками проекту «Великодня майстерня». Кожен майстер має можливість оригінально презентувати своє ремесло львів'янам та гостям з інших міст України і світу, а також реалізовувати власні вироби.

Запрошуємо усіх провести Великодні свята у дружньому львівському колі. Великодній ярмарок – територія родинного відпочинку!

Детальніше: yarmarok.lviv.ua
Контактна особа: Ольга Клінова, 0688236223, 0637246048
Facebook: www.facebook.com/yarmaroklviv
VK: vk.com/lviv_yarmarky

Подушки, матраци, посуд і мамонти. Вироби з сіна потрапили в тренд

$
0
0

«Коли баба вносила свіжі сінники (колишні прототипи ортопедичних матраців) в хату – це було просто щастя. Ніякі сучасні ароматизатори і поруч не стоять. А сон – не передати... Вдосвіта прокидалися без будильників, бадьорі. Хворіли рідко», — згадує моя мама.

При нинішніх еко-тенденціях у сіна почався процес реінкарнації. Власне в селах про цю чарівну субстанцію ніколи не забували. Бо вона, насамперед, призначалася для вигодівлі домашньої худоби. Сіном вистеляли долівки та прикрашали оселі. Причому свідомо чи підсвідомо люди використовували рослини, що мали антибактеріальну дію, наприклад аїр (в народі лепеха) чи деревій. Але крім безпосередньо споживацького мала (та й досі має) майже сакральне значення.

«Старе сіно», 2010 р. Автор - Тарас Данилич.  Полотно, темпера

«Старе сіно», 2010 р., полотно, темпера. Автор — Тарас Данилич.

«В ясла положила, сінцем підстелила», — щороку звучить у християнській колядці. Та ще зі значно раніших часів з останнього снопа українці робили дідуха – символ врожайності та зв’язку поколінь.

Власне, сіно як використовувалось, так і повернулося у двох іпостасях – декоративній та прикладній.

Експерименти з духмяного плетива все частіше можна зустріти на фестивалях, в етно-крамничках. Фантастичні фігури за мотивами творів Марії Приймаченко чи героїв казок набули шаленої популярності. За 300 гривень в інтернеті придбати можна навіть плетеного мамонта.

Більш практичні речі – це здебільшого елементи посуду, як-то підставки під гаряче, тарелі, вази, корзини для хліба чи чарівних дрібничок.

Лляні подушки, наповнені сіном. Автор - Ольга Костюченко (Чернігів)

Лляні подушки, наповнені сіном. Автор — Ольга Костюченко (Чернігів)


Подушки з будь-яким дизайном можуть містити всередині еко-начиння - сіно

Подушки з будь-яким дизайном можуть містити всередині еко-начиння — сіно

Класичних сінників уже не виготовляють, а от подушки з сіна в лляних наволочках – останній тренд. Однак особисто в мене ставлення до них двояке, бо тут сучасна мода не співпала з архаїкою. До сьогоднішніх днів подушку з сіном кладуть у труну померлим. Почути: чому? у селах на Волині не вдалося. Старші люди посилались на традицію. Можна лише припускати, що за аналогією з дідухом – це межа між поколіннями.

З іншого боку, така ж подушка – визнаний засіб від безсоння, нервового перевантаження та головного болю. Трави для наповнення повинен підібрати спеціаліст. Алергікам потрібно бути обережними та уважно стежити за реакцією організму.

Сон на сіні

Відпочинок на сіні

Ще варто додати, що романтичнішої пригоди для закоханих, аніж ніч на сіновалі годі й уявити. Тоді як наші бабусі шукали такі місцинки для інтиму з необхідності (раніше хати були однокімнатні, а сім’ї — багатодітні), то нині — це «фішка». І багато комплексів в еко чи українському стилі пропонують її задорого.

Як ся з ним вести (кілька порад):

  • у подушку ні в якому разі не класти отруйних чи надто запашних рослин, як-то багно чи черемшина (можна заснути і не прокинутись);
  • натомість корисними в невеликих кількостях до основного наповнення стануть ромашка, лаванда, чебрець, м’ята, рута, квіти материнки;
  • найкраще для сінників чи подушок використовувати молоде сіно першого покосу;
  • замінювати його потрібно не рідше, ніж раз на рік, а при можливості двічі (раніше сінники наповнювали свіжою висушеною травою восени та перед Великоднем);
  • уважно слідкувати, щоб на сінник чи на подушку з сіном не потрапила волога (вода, піт…) – суха трава дуже сприятлива для паразитів типу кліщів, личинок мух чи бліх. Знаю, що в наш час це звучить дико, але ретельне просушування на свіжому повітрі має бути, як правило, раз на місяць;
  • Наволочки чи чохли для сінників мають бути з натуральних «дихаючих» тканин.

Наталка Макогон, для «Рукотворів»

Cвітлини euro-art.com.uavarosh.com.ua та Катерини Качур

Заповідник для громади, або як мешканці карпатських сіл можуть вплинути на свій добробут

$
0
0

Проект “Територія можливостей. Розвиваємо регіон разом”, розроблений працівниками ДІКЗ “Тустань” в рамках проекту “ProMuseum”, пройшов у реалізації свій “екватор”. За період з 1 до 12 березня в культурному центрі “Хата у Глубокім” у селі Урич (Сколівський район, Львівщина) відбулися дві лекції про сільський туризм, дві зустрічі з митцями та вісім днів навчальних майстер-класів з ткацтва, бондарства і соломоплетіння.

Розпочався проект із лекції «Туризм у селі. Що, де і як?», яка була присвячена загальній інформації про сільський туризм та різновидам послуг, які можуть надавати господарі садиб. Перед учасниками виступала Ганна Сидоренко, генеральний директор інтернет-каталогу “Karpaty.info” та засновник тренінгової школи у сфері туризму і гостинності “KI School”.

Karpaty

Під час зустрічі пані Ганна розповіла про відмінності між звичайним, зеленим і сільським туризмом, сформулювала основні принципи агротуризму та окреслила мотивацію, яка спонукає містян до знайомства із життям на селі. «Наявність місцевих ресурсів (екскурсоводів, помешкання, продуктів, автентичних сувенірів) в цьому плані відіграє дуже вагому роль. Також в процесі заняття агротуризмом варто звернути увагу на юридичні моменти, рекламу та гостинність», – зазначила лектор.

На завершення зустрічі присутні пройшли тест на визначення готовності кожного з учасників розпочати свою справу у сфері сільського туризму та отримали перше домашнє завдання – подумати над послугами, які на їхню думку, могли б зацікавити туристів саме у цій місцевості.

Ткацтво

Наступного дня, у неділю, відбулась авторська зустріч із майстринею ткацтва – Владиславою Швець. За горнятком чаю учасники проекту почули про погляд Владислави на ремесло, розпитуючи про творчий вибір мисткині та особливості цього виду народного мистецтва.

Майстриня розповіла, що всі учасники зможуть освоїти початкові навички роботи за ткацьким станком та виткати пояс. «Для українців пояс завжди мав сакральне значення, бо вважався дуже сильним оберегом. У давні часи наші предки поділяли землю на три частини: небо, світ живих і світ мертвих. Вважалося, що людина аналогічно поділена на три елементи. Частина до шиї належить до верхнього світу, світу богів. Середня частина, до пояса, де знаходиться наше серце, належить до світу живих, а нижня – до світу мертвих, оскільки ми своїм корінням пов’язані зі світом предків. І обов’язково кожна з цих частин мала захищатись. Предки вважали, що наша душа може піти від нас через вуха, шию, руки і пояс. Тому дівчата обов’язково носили сережки, намисто або вишиванки з мережкою на шиї та рукавах, а також мав бути пояс. Цей оберіг мав дуже потужну силу із використанням саме червоного кольору. Ще в часи Київської Русі цей колір виготовляли, добуваючи жучків, які жили на корінцях полуниці та суниці. Такий метод був дуже трудомісткий і дозволити собі виготовляти вироби з червоного кольору могли не всі, а лише заможні люди.

Пояси мали мати червону нитку та приносити людині життєву енергію, захищати її від будь-яких бід і нечистих сил. Дівчата одягали яскраві атрибути на себе (сережки, намисто, пояси) з метою відвести від очей та лиця перший погляд недоброзичливих людей, які несли в ньому погану енергетику. Оскільки саме перший погляд був доленосним, важливо було збити з пантелику і не дати задуматись про погане», – розповіла Владислава.

Ткацтво

Із понеділка розпочалася практична частина проекту, і впродовж тижня майстриня, разом із мешканцями сіл, працювали в культурному центрі “Хата у Глубокім”. Результатом стали самостійно виткані пояси різних барв, візерунків та розмірів, а також щире захоплення ремеслом у кількох учасниць проекту. Їхні вироби будуть представлені на підсумковій виставці робіт всіх учасників проекту “Територія можливостей”, 22 березня, у Хаті у Глубокім.
На другій лекції “Агротуризм: можливості Вашого регіону” Ганна Сидоренко разом із учасниками проаналізували переваги та слабкі сторони місцевості, визначили можливості та загрози, здійснивши SWOT-аналіз регіону.

«Розташування регіону є перевагою, оскільки тут дуже зручне положення як для львів’ян, так і для киян, щоб приїхати на вихідні дні. Цілком можливо приїхати в суботу зранку в Сколе і добратися сюди, а в неділю ввечері поїхати. Не всі Карпатські регіони можуть цим похвалитись. Наприклад, щоб поїхати в Яремче, потрібно добиратися майже добу із Києва, а про Закарпаття й мова не йде. Також не можна забувати про автентичну культуру, яка однозначно додає переваг регіону», – зазначила пані Ганна.

Окрім цього детальніше розглянули приклади існуючих агросадиб у найближчих селах та визначили перелік базових умов, які необхідно створити для прийому туристів у першу чергу.

Також на цій лекції було розглянуто різні приклади соціального підприємництва в Україні та світі, та обговорено можливі його варіанти для мешканців регіону із врахуванням особливостей місцевості та підтримки зі сторони Заповідника «Тустань».

«Беручи до уваги природні ресурси місцевості, можна знайти старий традиційний рецепт виготовлення варення із ожини чи заготівлі білих грибів на зиму та створити якісний продукт. Реалізація такого товару із умовою, що дохід буде використаний на облаштування та відкриття агросадиби, на приклад, буде додатковим стимулом для туристів придбати саме цей «сувенір». Охочих скуштувати меду із місцевої пасіки чи придбати традиційний тканий пояс теж буде не мало, якщо це буде якісний і звичний саме для цього регіону товар», – запропонувала Ірина Білан, працівник Заповідника.

Авторська зустріч

На другий тиждень проекту до “Хати у Глубокім” приїхав майстер бондарства і соломоплетіння із міста Здолбунів, Рівненської області – Микола Огородник. На авторській зустрічі-знайомстві він поділився з гостями секретами бондарської справи, розповів про особливості соломоплетіння та про свою хату-музей у селі Дермань, де він теж приймає туристів і проводить екскурсії.

Бондарство

«Традиційне бондарство основане на тому, що дерево колеться, і саме тому воно має бути рівним, щоб можна було його поколоти по волокнах, а вже потім з кожного пласта вистругувати клепку. Сьогодні бондарство дуже розвинуте, але механізоване. Бочка робиться фактично без участі людини – чоловік підносить колодку, а потім забирає готову бочку. Бондарська посудина, виготовлена вручну, має дуже багато переваг перед тією, що виготовлена механізовано. Найперше те, що пилорама ріже колоду на дошки автоматично –ріжучи по волокнах, вздовж, навскіс – як поклали колодку, так воно й порізало. І коли вже волокна зрізані навскіс, то вже та дошка не настільки якісна, бо в ті пори, які перерізані, потрапляють грибки та мікроби, а отже й почне бочка в тому місці найшвидше псуватися. Якщо ж це м’які породи дерева, то може трапитись так, що деякі рідини будуть просочуватися. Як в таку бочку налити меду, то може просочуватись, бо, кажуть, навіть якщо з’їсти за раз літру меду, то він на пузі просочиться», – розповів пан Микола.

В кінці зустрічі бабуся Міля, якій вже виповнилось 89 років, з нагоди ювілею до дня народження Тараса Шевченка, розповіла напам'ять його “Заповіт”. Також вона прочитала молитву за Україну, в якій просила миру і в Україні, і в Криму зокрема.

Другий тиждень майстер-класів

На наступний день почали роботу із виготовлення бондарної лави із спеціальним кріпленням для обробки клепок – дерев’яних дощечок для бондарського виробу. Серед учасників майстер-класу був і мешканець села Урич, який раніше вже займався виготовленням гонтових дощечок для покрівлі та вирішив вдосконалити свої навички у створенні більш побутових виробів. Впродовж дня чоловіки навчились працювати за бондарною лавою та виготовили клепки для майбутніх виробів. До кінця тижня кожен із «учнів» створить з цих клепок відро чи конов'є.

Соломоплетіння

Солом'яні пташки

 

Увечері для жіночої частини мешканців сіл майстер провів так звані «вечорниці» із виготовлення солом’яних пташок. Розпочали роботу із замочування заготовленої соломи у гарячій воді, щоб вона легше піддавалась обробці. Пан Микола зазначив, що в цій справі може бути або добра солома для виробів, або хліб на столі, тобто найкраща пора для заготівлі соломи тоді, коли зерна пшениці чи жита ще не достигли. Після замочування всі учасниці отримали по пучку соломи та кольоровій нитці. В результаті настанов майстра в кімнаті поселився з добрий десяток солом’яних пташок із різнобарвними крилами.

Майстер-класи бондарства і соломоплетіння триватимуть ще до кінця цього тижня, в суботу відбудеться третя лекція по сільському туризму, а в неділю – авторська зустріч із майстрами гончарства.

Організатори: ДІКЗ “Тустань”, ЛОГО “Тустань” в рамках проекту ProMuseum за підтримки МФ “Відродження”, МБФ “Україна 3000”, ГО “Український центр розвитку музейної справи”, ПАТ “Платинум банк”.

Партнери: “Карпати.info”, ВГО “Бойківське етнологічне товариство”, Львівський інститут економіки і туризму, Львівська національна академія мистецтв, туристичний інтернет-каталог інтернет-портал “Бойкосвіт”, ГО “Калиновий рай”.

Про майстриню ткацтва

Владислава Швець родом із міста Умань, Черкаської області. За фахом – філолог, проводить гуртки та майстер-класи з арт-терапії та ткацтва для школярів; молодший науковий співробітник Уманського державного педагогічного університету імені Павла Тичини.

Владислава творить у сфері декоративного ткацтва, якого навчилася у майстрів Західної України з 2009 року. Поєднує традиційну кольорову гамму, властиву етностильовій течії, з новими кольорами та відтінками. Стала автором методики з ткацтво-терапії, яка повинна сприяти релаксації та стабілізації гармонії внутрішнього світу людини.

Про майстра бондарства і соломоплетіння

Микола Огородник – за фахом журналіст, екскурсовод, господар музейної садиби “Ремісничий хутір “Плугаки” у селі Дермань, Здолбунівського району на Рівненщині. Понад два десятки років майстер захоплюється своєю улюбленою справою, займається виготовленням традиційних кадуб, цебр, діжок та відер.

Микола Огородник не обмежується лише створенням художніх виробів із соломи, а й з глибоким ентузіазмом вивчає історичне минуле соломоплетіння, його традиції, побутування серед певних груп населення.

Детальна інформація про проект та програма заходів: tustan.ua
Більше світлин: Facebook

Ірина Білан, для «Рукотворів»

Родинний фестиваль писанкарства в Музеї Гончара

$
0
0

12 квітня 2014 року з 11:00 до 14:00 в Музеї Івана Гончара триватиме Родинний фестиваль писанкарства (в рамках Всеукраїнського дитячого фольклорного фестивалю «ОРЕЛІ»).

Традиції, що передаються від покоління до покоління набувають особливої сили та значення в житті кожної людини, яка є продовжувачем і носієм культурного коду своїх пращурів. Написання писанок є глибокою духовною пам’яттю нашого народу. Це шлях і форма пригадування себе через символи і знаки, зображувані споконвіків на великодніх писанках, це особлива форма спілкування зі світом, світом внутрішнім і зовнішнім.

Цьогорічний родинний фестиваль писанкарства набуває особливого значення у зв’язку з подіями, що відбуваються на нашій землі. В знак шани і любові один до одного, до нашої землі, до цілого світу родинний писанковий фестиваль присвячуємо Небесній сотні. Оскільки писанки в українській традиції писали не лише для живих, а й для тих душ, що відійшли, наша присвята є прямою вдячністю і шаною тим, хто зустрічає Світлий Великдень в інших світах. Через збереження пам’яті, культури, історії постає народ.

Родинний фестиваль писанкарства відбуватиметься 12 квітня 2014 року з 11:00 до 14:00 в Національному центрі народної культури «Музей Івана Гончара» за адресою: м. Київ, вул.Лаврська,19 (м.Арсенальна). До участі запрошуємо дітей з батьками, бабусями та дідусями без вікових обмежень. Учасниками можуть стати лише родини, а не окремі її представники. Наприклад, онука, мама та бабуся або діти з матусею і татком. Темою цьогорічного фестивалю писанкарства буде «древо роду», яке має безліч різноманітних форм та виявів у традиційній культурі і, що найважливіше, береже силу наших родів і забезпечує безперервне їх продовження

Умови участі:

  • Кожен член родини повинен написати щонайменше одну писанку;
  • Усі члени родини можуть допомагати один одному у написанні;
  • Кожна родина має надати коментар до своїх писанок;
  • Всі конкурсанти забезпечуються матеріалами для написання писанок. За бажанням можна скористатися власними матеріалами.

Для участі у родинному фестивалі слід подати заявку до 10 квітня 2014 року електронним листом на адресу myroslavamuseum@ukr.net або за тел.254-32-37, (067) 316-68-79. Зміст заявки: ПІП, вік, усіх членів родини, що беруть участь у конкурсі, поштова адреса, телефон.

Виставка писанок родинного фестивалю, присвячена Небесній сотні, відкриється 16 квітня 2014 року о 17:00 в Музеї Івана Гончара.

В рамках підготовки до конкурсу всіх охочих запрошуємо на майстер-класи з писанкарства до Музею Івана Гончара (детальніше: http://honchar.org.ua/p/v-muzeji-honchara-tryvayut-majster-klasy-z-pysankarstva/)

Як відбулося свято минулого року, дивіться за посиланням: http://honchar.org.ua/p/rodynny-konkurs-pysankarstva/


Виставка студентських плакатів «Знаходимо в собі Шевченка»

$
0
0

З 5 березня до 5 квітня у Києві в Культурно-мистецькому центрі Києво-Могилянської академії триватиме виставка плакатів «Знаходимо в собі Шевченка». Роботи студентів майстерні графічного дизайну професора Віталія Шості Національної академії образотворчого мистецтва і архітектури. 

Хто такий Шевченко? Шевченко — мислитель, Шевченко — революціонер, Шевченко — борець за соціальні свободи, «зірка провідна», а головне — українець Шевченко є у кожному з нас.

Порушуючи гострі теми, намагаючись самостійно дати відповідь на ці питання в плакаті, студенти творчої майстерні рухаються до Шевченка у собі, і спонукають глядачів через виставку, експозиція якої навмисне побудована в образі шляху, пройти у своїй свідомості цей символічний шлях у напрямку до Шевченка.

Автор: Ольга Гріненко

Автор: Ольга Гріненко


Марія Хмельницька

Автор: Марія Хмельницька

Виставка складається з робіт, створених студентами майстерні графічного дизайну протягом останніх п’яти років, що підкреслює стабільну творчу і громадянську наснаженість її учасників. Йде час, змінюється форма. Плакат, як суспільний рушій, шукає засоби ефективні у конкретний час.

Як на цій виставці, так і у щоденній роботі майстерня демонструє активну громадянську позицію і послідовно тонізує суспільство, послуговуючись у плакаті гострим Шевченківським словом, розкриває порушені ним теми. Так протягом 2006, 2007, 2008 років здійснювалися плакатні акції «Голодомор в Україні 32-33 років». Роботи презентувалися як в Україні так і за кордоном. Був розроблений цикл плакатів «Українська мова — твого життя основа». Учасники майстерні звертаються до тем УПА, розкривають політичні та соціальні аспекти. Щораз через плакат піднімаються культурологічні питання та проблеми екології.

Основний заклик експозиції: читаймо Шевченка, знаходьмо в собі Шевченка, звертаймося до нього! Діймо! Будьмо більш принциповими! Пам’ятаймо про наслідки байдужості та бездіяльності! Завтра відбувається сьогодні.

Автор плакату на головному фото — Анна Лінкар

Виставка вишивки Лариси Ковальчук-Шустерман

$
0
0

з 4 до 11 березня 2014 року в столичному Центрі Української Культури та Мистецтва триватиме виставка вишивки «Витончений живопис нитками» Заслуженого майстра народної творчості України Лариси Ковальчук-Шустерман.

Лариса Ковальчук-Шустерман народилась у м. Котовськ на Одещині. Закінчила Одеський педагогічний інститут. За фахом — інженер-викладач виробничого навчання. Із 1984 року майстриня живе на Київщині. Багато років пропрацювала викладачем автомобільної справи, а потім – директором автошколи у Києві.

Майстриня відома далеко за межами України. Адже її вишиті картини буквально «намальовані» нитками. Лариса Ковальчук-Шустерман володіє різними техніками: хрестиком, мережкою, художньою та опуклою гладдю, вишивкою по білому, ришельє, гобеленовим стібком та багатьма іншими. У те, що її роботи насправді вишиті, важко повірити. А розпізнати дрібнесенькі стібки можна, лише підійшовши впритул до картини.

Flowers

Доробок вишивальниці чималий – понад триста робіт! Серед них є натюрморти, пейзажі, портрети, анімалістичні композиції, а також картини релігійного змісту. На сьогодні відбулось більше 40 персональних виставок вишивки Лариси Ковальчук-Шустерман.

Процес вишивання кожної картини — дуже копітка й відповідальна справа. На деякі, надскладні, картини пані Лариса витрачає до п’ятиста відтінків ниток та близько року щоденної праці. Роботи майстрині зберігаються в музеях та приватних колекціях багатьох країн світу. На виставці буде представлено близько 50 вишитих картин.

Щодня майстриня проводитиме майстер-класи з вишивки для всіх бажаючих. Попередній запис – обов’язковий, за тел. (097) 98-22-783.

Увага! 08 березня  – вихідний.  У пн., 10 березня виставка працюватиме!

XVIII Дні української культури в Щецині (Польща)

$
0
0

З 28 травня по 1 червня 2014 року у польському Щецині відбудуться XVIII Дні української культури.

У програмі:

  • Майстер-класи: гончарство, ткацтво, склопластика, гаптування. Заняття проводять народні майстри з України.
  • Ярмарок авторських мистецьких виробів.
  • Концерти ВЕРЕМІЙ, Joriy Kłoc, Luiku
  • Концерти та розваги до Міжнародного Дня дитини
  • Готуємо разом (презентація української кухні)
  • Виступи мистецьких колективів народної творчости

Організатори:

  • Щецинське відділення Об’єднання українців у Польщі
  • Замок князів Поморських

Вхід на усі концерти фестивалю безкоштовний.

ukraincy.org

Події Майдану крізь пензлі художників, або виставка картин до 200-ліття Тараса Шевченка

$
0
0

В Українському домі у Києві 7 березня відкрили виставку живописних полотен, присвячену 200-літтю Тараса Шевченка. Понад чотири десятки картин творили художники з різних регіонів України, зокрема з Києва, Львова, Донецька, Харкова, Чернівців. Впродовж тижневого пленера, що відбувся напередодні у центрі столиці, митці працювали на Майдані, по майстернях, в Будинку архітектора. Були й такі роботи, що малювалися під час активних дій у центрі столиці.

Юрій Ігнатенко, співзасновник "Мистецької сотні"

Юрій Ігнатенко, Мистецька сотня

Юрій Ігнатенко, співорганізатор «Мистецької сотні»: «Це як відповідь Тарасу Шевченка на його поему: „І мертвим, і живим, і ненародженим“. Щоб не звужувати фантазію художників, просто задали їм таку тему. Я не знаю, чи то їх текст надихнув чи останні події. Взагалі, Майдан то і є як відповідь Тарасу Григоровичу на його поему».

Серед художників-пленеристів львівський іконописець Лев Скоп, відомий зокрема тим, що малює ікони на старих церковних дошках. На Майдані він від початку подій. Каже, намалював незліченну кількість ікон для бійців, медиків та інших учасників революції. Малював по 5-6 ікон в день, багато просили. За основу для ікони служили дерев'яні дошки, які знаходив на Майдані.

Лев Скоп

Лев Скоп

«Енергетика дощок з Майдану сама мене провокує, це не я вибираю, це мене вибирають. По цій дошці ходили, нею вбивали. Майдан — сам по собі є сакральною ситуацією. Малював ікони бійцям, медикам. Людина їде з Майдану і везе зсобою ікону на майданівській дошці. Людина має радість. Дві ікони згоріли у капличці, що стояла біля стелли на Майдані. Казали, коли горів намет, то в першу чергу виносили мої ікони. Це дуже зворушує. А в тій капличці просто не встигли».

Для виставки в Українському домі Лев Скоп намалював понад метрову ікону «Святий Тарасій».

Ікона "Святий Тарасій". Лев Скоп

Ікона «Святий Тарасій». Лев Скоп


Картини в Українському домі

Картини в Українському домі


Мар'яна Романюк

Мар'яна Романюк

Картини в Українському домі

Картини в Українському домі

Картини

Картини в Українському домі

Картини в Українському домі

Картини в Українському домі

Картини в Українському домі

А деякі полотна по ходу ще домальовували.

Картини в Українському домі

Художники-пленеристи

 Художники-пленеристи


Катерина Ткаченко

Катерина Ткаченко

Катерина Ткаченко, художник, куратор пленеру:
«Зараз час інформаційної війни, мистецької війни. Дуже хотілося б, щоб люди змінювали своє сприйняття про Майдан, про Україну — через наші роботи також».

У неділю 9 березня роботи планують виставити у парку Шевченка. Опісля ж їх перенесуть або назад в Український дім або в яку іншу галерею міста.

«Зараз вирішується питання, як ми будемо існувати в Українському домі, бо зараз Український дім являється будинком Самооборони і вхід за перепустками. Але думаю, ми зможемо організувати вільний доступ чи на базі Мистецької сотні на нульовому поверсі чи прямо тут лишити на першому поверсі для людей, щоб вони бачили ці роботи», — говорить Юрій Ігнатенко.

Тарас Шевченко

Організатори кажуть, на цьому не зупиняться і виставку планують повозити по галереях багатьох міст України. А саму акцію підкріпити різними мистецькими дійствами, зокрема кінопоказами та театральними виставами.

"Це буде така культурна революція, щоб комунікувати, поєднувати думки, ідеї стосовно проектів, бачення ситуації в країні і як ми хочемо бачити нашу Україну надалі, — продовжує розповідати співзасновник «Мистецької сотні» Юрій Ігнатенко. — Бо коли військовий стан спаде, тоді ми будемо рухатися у культурному полі. І для цього ми зараз налагоджуємо співпрацю з усіма мистецькими середовищами в Україні. В принципі для цього і була створена «Мистецька сотня» як середовище, куди можуть прийти творчі люди зі своїми ідеями, проектами і ми спільними зусиллями допомагаємо їм втілити це в життя. У нас насправді дуже багато нереалізованих людей і тут вони знаходять себе, ми допомагаємо їм розкритися. Тому хотілося б, щоб такі середовища створилися в різних регіонах. Це є мета — такого культурного спілкування, культурної реформації.

Катерина Качур, Рукотвори

Художня виставка Петра Гончара «Тополі. Онтологічна вертикаль»в галереї «АВС-арт»

$
0
0

З 18 березня по 12 квітня 2014 року в київській галереї «АВС-арт» триватиме художня виставка Петра Гончара "Тополі. Онтологічна вертикаль".

Відкриття виставки18 березня о 18 год.

Майдан, Небесна сотня вернули посутність не тільки певних слів: Батьківщина, народ, честь, гідність, а й різко повернули до мистецтва, що твориться на віки, а не «тут і зараз». Тому творчість Петра Гончара обсервуємо через призму первинної конотації терміну «наїв» – з латини «природний», «рідний». Як пояснює сам автор «…я з тих, хто малює без попередньої естетично-філософської концепції. Малюю від серця, а вже потім аналізую, в яку систему я вписуюсь. Уміння малювати самозакоханим его, кон’юнктурою «державного мистецтва» – це було би так легко. Все життя бігав від цього вміння – й добіг… до граничного мінімалізму».

Безпосередня, майже дитяча, лінія. Поєднання барв, у принципі, холодних – ідея його, йому притаманна і з ним ідентифікована. Аскетична, фрагментарна композиція. Все задля того, щоб твір «був не схемою життя, а його виявом».
Вічна таємниця буття невловимими цятами духовної системи координат проступає в художніх образах-персонажах. Небо, таке люблене мистцем, і значене високою лінією горизонту. Земля, «трава й всяке тло, що часто стає небом», «українські отроки та отроковиці, древеса, храми». І з-поміж того усього Тополі як онтологічна вертикаль – вияв буття речового, матеріального; буття суб'єктивно-ідеального; буття біологічного (живого); буття соціального (суспільного).
Та найважливіше те, що митцеві вдається зробити своє, рідне універсальним, бо він не є національним чи космополітичним художником. Він – щирий. А ця мова зрозуміла для всіх народів світу.

Про автора

Народився 30 червня 1949 року в с. Лип’янка Шполянського р-ну Черкаської обл. З 1961 року проживає в Києві. Протягом 1961 – 1967 рр. навчався в Республіканській художній середній школі, а з 1967 – 1972 рр. – у Київському державному художньому інституті. 1987 рік – початок виставкової діяльності в Україні та за кордоном.
Член творчого об’єднання «Погляд» (1988). З 1992 року належить до творчого об’єднання «Братство прп. Аліпія». 1992 року вступає до Національної Спілки художників України. Із 1993 року – директор Музею Івана Гончара (з 1999 року – Українського центру народної культури «Музей Івана Гончара»).

Петро Гончар

Петро Гончар

Родинний фестиваль писанкарства в Музеї Гончара

$
0
0

12 квітня 2014 року з 11:00 до 14:00 в Музеї Івана Гончара триватиме Родинний фестиваль писанкарства (в рамках Всеукраїнського дитячого фольклорного фестивалю «ОРЕЛІ»).

Традиції, що передаються від покоління до покоління набувають особливої сили та значення в житті кожної людини, яка є продовжувачем і носієм культурного коду своїх пращурів. Написання писанок є глибокою духовною пам’яттю нашого народу. Це шлях і форма пригадування себе через символи і знаки, зображувані споконвіків на великодніх писанках, це особлива форма спілкування зі світом, світом внутрішнім і зовнішнім.

Цьогорічний родинний фестиваль писанкарства набуває особливого значення у зв’язку з подіями, що відбуваються на нашій землі. В знак шани і любові один до одного, до нашої землі, до цілого світу родинний писанковий фестиваль присвячуємо Небесній сотні. Оскільки писанки в українській традиції писали не лише для живих, а й для тих душ, що відійшли, наша присвята є прямою вдячністю і шаною тим, хто зустрічає Світлий Великдень в інших світах. Через збереження пам’яті, культури, історії постає народ.

Родинний фестиваль писанкарства відбуватиметься 12 квітня 2014 року з 11:00 до 14:00 в Національному центрі народної культури «Музей Івана Гончара» за адресою: м. Київ, вул.Лаврська,19 (м.Арсенальна). До участі запрошуємо дітей з батьками, бабусями та дідусями без вікових обмежень. Учасниками можуть стати лише родини, а не окремі її представники. Наприклад, онука, мама та бабуся або діти з матусею і татком. Темою цьогорічного фестивалю писанкарства буде «древо роду», яке має безліч різноманітних форм та виявів у традиційній культурі і, що найважливіше, береже силу наших родів і забезпечує безперервне їх продовження

Умови участі:

  • Кожен член родини повинен написати щонайменше одну писанку;
  • Усі члени родини можуть допомагати один одному у написанні;
  • Кожна родина має надати коментар до своїх писанок;
  • Всі конкурсанти забезпечуються матеріалами для написання писанок. За бажанням можна скористатися власними матеріалами.

Для участі у родинному фестивалі слід подати заявку до 10 квітня 2014 року електронним листом на адресу myroslavamuseum@ukr.net або за тел.254-32-37, (067) 316-68-79. Зміст заявки: ПІП, вік, усіх членів родини, що беруть участь у конкурсі, поштова адреса, телефон.

Виставка писанок родинного фестивалю, присвячена Небесній сотні, відкриється 16 квітня 2014 року о 17:00 в Музеї Івана Гончара.

В рамках підготовки до конкурсу всіх охочих запрошуємо на майстер-класи з писанкарства до Музею Івана Гончара (детальніше: http://honchar.org.ua/p/v-muzeji-honchara-tryvayut-majster-klasy-z-pysankarstva/)

Як відбулося свято минулого року, дивіться за посиланням: http://honchar.org.ua/p/rodynny-konkurs-pysankarstva/

Виставки творчості «Формула рукоділля в Україні» та «AРT Маркет» запрошують митців до участі

$
0
0

Виставки творчості «Формула рукоділля в Україні» і «AРT Маркет» цією весни відбудуться з 25 по 27 квітня у виставковому центрі «КиївЕкспоПлаза». Для кожного з нас ці виставки займають своє місце в житті. Для когось – це нові можливості, для когось – це розвиток, а для когось – свято. А які ж свята без подарунків?! Тому пропонуємо вашій увазі цікаві конкурси, перемогти в яких вам допоможе ваше хобі.

Отже, за доброю традицією пройде конкурс «Академія рукоділля». Взяти участь у ній можна в таких категоріях: вишивка, малюнок, прикраси, аксесуари та вироби з паперу. Перш ніж висилати нам фото своїх робіт, чітко визначтеся, в якій категорії ви б хотіли приймати участь. І тільки тоді відправляйте нам якісні фото своїх творінь (фото повинно бути не більше 500 Кбт) на електронну адресу analyst@s-team.kiev.ua до 11 квітня 2014 р. в цьому ж листі вказуйте своє ім'я та прізвище, назву роботи, контактний телефон і назву техніки, в якій виконана робота. Конкурс проходить в 3 етапи: он-лайн голосування, народне голосування на виставці та нагородження переможців. Більш детальна інформація про умови конкурсу на сайті.

Також реалізувати свої таланти і отримати приємні призи ви можете в конкурсі «Креативна вишивка». Творчі категорії: вишивка нитками, вишивка бісером, вишивка стрічками. Визначившись із категорією, відправляйте якісні фото своїх робіт (не більше 500 Кбт) на нашу електронну адресу analyst@s-team.kiev.ua до 11 квітня 2014. Відправляючи фото, пам'ятайте, що потрібно вказати ім'я та прізвище автора роботи, назву творіння, контактні дані, техніку виконання і розмір роботи. Визначення переможців проходить в 2 етапи: голосування на сайті, народне голосування на виставці. Більш детальна інформація про умови конкурсу на сайті.

А якщо ви любитель робити оригінальні подарунки і стильні сувеніри, тоді вам потрібно брати участь у конкурсі «Стильна штучка». Тут ви можете показати аксесуари, прикраси або сувеніри ручної роботи, виконані в певній техніці, або в змішаній. Як виграти приємний подарунок від організаторів? Все дуже просто! Присилаєте якісне фото своєї роботи (не більше 500 Кбт), додавайте свої контактні дані і назву творіння в тексті листа і надсилайте нам на електронну адресу analyst@s-team.kiev.ua. Фото своїх неординарних робіт надсилайте до 11 квітня 2014. Щоб перемогти, ваша робота повинна пройти 2 етапи голосування: он-лайн і безпосередньо на виставці. Більш детальна інформація про умови конкурсу на сайті.

І як же без конкурсу для наших діток?! Багато батьків люблять похвалитися цікавими роботами своїх діточок. Тому ми вирішили зробити окремий конкурс для реалізації юних фантазерів – «Подарунок мамі». Покажіть всім, що ваша дитина талановита і креативна! Надсилайте якісні фото унікальної роботи (не більше 500 Кбт) свого нащадка віком від 3 до 14 років із зазначенням назви роботи , до якого свята вона була зроблена , ім'я та прізвище дитини. Всі ці дані відправляйте на нашу електронну адресу analyst@s-team.kiev.ua до 11 квітня 2014. Переможці визначаються на третьому етапі конкурсу, якщо робота пройшла у фінал завдяки набраним кількістю голосів під час інтернет-голосування та голосування на виставці. Більш детальна інформація про умови конкурсу на сайті.

Напевно, багато є робіт, які чекають своєї години, щоб оселитися в інтер'єрі і гармонійно його доповнити! Адже саме живопис, графіка або картини в змішаних техніках можуть перетворити звичайну кімнату, офіс або салон в гармонійне і завершене простір!

Оргкомітет виставки «АРТ Маркет» запрошує художників і декораторів взяти участь у конкурсі «Картина в інтер'єрі»!
Весна – пора подарунків! І перемагає той, хто грає. А на виставці-продажі «Формула рукоділля в Україні» і «AРT Маркет» є можливість перемагати в таких конкурсах, як «Академія рукоділля», «Креативна вишивка», «Стильна штучка» і «Подарунок мамі».

Детальну інформацію про всі конкурси можна переглянути на сторінці http://formula-rukodeliya.in.ua/category/konkursi. Пам'ятайте, одна робота може приймати участь в одному конкурсі. Але якщо у вас багато цікавих виробів, тоді беріть участь з ними в різних конкурсах. При відправці листів з фото обов'язково вказуйте, в якому конкурсі і в якій категорії бажаєте прийняти участь. Ловіть свій шанс похвалитися своїм хобі і отримати за це приємні призи!

Дата проведення: 25 – 27 квітня 2014
Місце проведення: Київ, ВЦ «КиєвЕкспоПлаза», вул. Салютна, 2-Б, м. Нивки.
Організатор: виставкова компанія S-TEAM (Київ, Україна)
Телефон організаторів: +380 (44) 361–86–94, +38 (067) 509-56-68


Великодній ярмарок в Музеї Івана Гончара

$
0
0

11-12 квітня 2014 року з 11:00 до 18:00 запрошуємо в Національний центр народної культури «Музей Івана Гончара» на Великодній ярмарок.

За тиждень до Великодня є нагода задати собі передсвятковий настрій, як слід підготуватися до Христового Воскресіння й завчасно придбати великодню атрибутику й подарунки рідним. Спеціально для вас митці з різних куточків України привезуть на ярмарок до Музею Івана Гончара свої найкращі мистецькі декоративно-вжиткові твори. Розписані писанки одна краща іншої; плетені кошики з лози, соломи та кореня сосни; керамічний посуд; жіночі прикраси; вишиваний та тканий одяг, та ще багато чого корисного напередодні Вербної неділі, щоб і писанку написати і паску спекти, і кудись то все на освячення до церкви скласти, і в чомусь смакоту на стіл подавати. А ще ж рідних привітати та щось на згадку подарувати.

А в кого руки не звикли байдикувати, то протягом роботи ярмарку на території музею відбуватимуться заняття з різних видів народної творчості, аби надихнутися й опанувати ще один незвіданий світ мистецтва.

11 — 12 квітня (п'ятниця — субота)

  • з 11.00 до 16.00 на подвір’ї Музею відбуватимуться майстер-класи від народних майстрів

12 квітня (субота)

  • о 16.00 в Мистецькій галереї Музею відбудеться відкриття виставки «Писанковий Рай» (на виставці будуть представлені писанки народних майстрів та з колекції Музею Івана Гончара)

Триває запис у гуртки Дитячої школи «Орелі»Музею Івана Гончара (Київ)

$
0
0

Дитяча фольклорна школа «ОРЕЛІ» після весняних канікул запрошує дітлахів з батьками із новими силами зануритись у простір традиції та безмежної творчості. Пісні, ігри, руханки, лічилки, приспівки, примовлянки, забавлянки, весняні хороводи та забави – все це дає можливість не лише проявити свої природні вміння та здібності, а й сприяє повноцінному гармонійному розвитку дитини, починаючи з ранніх років. Пізнання світу та спілкування з ним через культуру своїх пращурів дає дитині можливість прилучення до духовного та ментального коду своєї нації, формує в неї визначальні етичні та естетичні цінності. Іграшки з натуральних матеріалів, виготовлені народними майстрами за давніми традиційними технологіями приносять дитині особливу радість, розвивають фантазію, координацію, моторику.

Школа «ОРЕЛІ» запрошує на постійні студії з гончарства, писанкарства, вишиття, ткацтва, розпису на склі, гри на народних інструментах (сопілках, свищиках, окаринах), до студії образотворення. Батьків з немовлятами та майбутніх мам запрошуємо на майстер-класи з колискових пісень та забавлянок, адже коли дитина ще тільки готується прийти у цей світ, саме час почати з нею повноцінне спілкування через народну пісню. Крім того, народні забавлянки можуть стати першим вагомим щаблем розвитку дитини, її здібностей та вмінь, і забезпечать її духовне та фізичне здоров’я. Жоден вихователь не може замінити батьківську педагогіку і безцінний зв’язок матері й дитини, якого так часто бракує у сучасному світі.

Розклад занять дитячої школи «Орелі» на квітень-червень 2014 року

ПонеділокВівторокСередаЧетверП'ятницяСубота
Фольклор
(Мирослава Вертюк, Марія Квітка)
16:00 - 17:00(м/г)

17:00 - 18:00 (с/г)
16:00 - 17:00(м/г)

17:00 - 18:00 (с/г)
Гончарство
(Ярослав Чабанюк)
15:00-19:00 (м/г)

16:30 -18:00 (с/г)
Студія образотворення
(Галина Забашта)
10:30 – 12:00

12:00 – 13:30
Вишивка
(Ганна Кошманенко)
15:00 - 17:00
Ткацтво
(на рамках та верстаті)
(Наталя Телегей)
15:00 – 16:00
Писанкарство
(Лариса Головня)
16:00 – 18:00
Скрипка
(народна школи гри)
(Сергій Охрімчук)
за інд. розкладом
(від 6 до 16 років)
Гра на сопілці, окарині, свищиках
(Максим Бережнюк)
за інд. розкладом
(від 4 до 16 років)
Розпис на склі
(Рак Світлана)
за записом для груп не менше 10 осіб
(від 4 до 16 років)
Забавлянки, колискові (для батьків та дітей)
(Ольга Карапата)
за інд. розкладом
(від народження до 3 років)

*м/г – молодша група (2 – 6 років); * с/г – старша група (7-16 років); * інд – індивідуальні заняття.
У розкладі можливі зміни.

ЗАВАНТАЖИТИ розклад в doc

Долучитись до занять можливо за обов’язковим попереднім записом: (067) 316-68-79, Мирослава Вертюк

Виставковий проект «Сонячний Великдень» у Центрі Української Культури та Мистецтва

$
0
0

4 – 23 квітня 2014 року в столичному Центрі Української Культури та Мистецтва триватиме виставковий проект «Сонячний Великдень».

Відкриття виставки – 04 квітня о 17:30.

Щорічний виставковий проект «Сонячний Великдень» представить вашій увазі неповторну Великодню символіку. Кожна робота, що візьме участь у виставці, уособлює основну суть Великодня – Торжество життя над смертю, відродження пишної природи після зимової сплячки.

Свято Великодня в Україні – це свято весняного воскресіння, саме тому на виставці ви побачите зображення природи на гобеленах, а також помандруєте поміж скульптур, створених зі степового різнотрав’я.

Традиційно саме писанка є символом Великодня, отож, організатори вирішили не лише показати відвідувачам авторські писанки, а й навчити правильно їх виготовляти на цікавих майстер-класах. Для підкреслення родинності цього свята виставкові зали прикрашатимуть вишиті рушники зі всієї України.

Також будуть представлені ляльки-мотанки як прадавній символ нашого Духу, як трансляція одвічних кодів нашої нації — це своєрідна паралель єдинства між писанками та ляльками-мотанками.

А ікони, без яких здавна не обходиться жодне українське свято, вразять усіх шанувальників мистецтва своїми сакральними символами, природністю матеріалів і технік виконання.

Завітавши на виставку, ви поринете у благодатну, життєдайну атмосферу українського мистецтва, відчуєте незвичний для міста затишок, радісно проведете час, відчуєте сонячність одного з найважливіших православних свят.

Отже, виставка представить:

Під час відкриття виставки відбудеться презентація родинної соціально-мистецької акції «Великодня пошта», метою якого є популяризація народного мистецтва та сприяння розвитку творчості діток. Проект передбачає цикл родинних майстер-класів, де діти з батьками власноруч виготовлятимуть Великодню листівку. Волонтери проекту допоможуть учасникам майстер-класів надіслати поштою ці листівки родичам та друзям.

Також усі бажаючі зможуть взяти участь в соціальній акції «Великодній дарунок», власноруч виготовивши вітальну коробочку для солодкого Великоднього подаруночка. Метою проведення заходу є популяризація народного мистецтва, розвиток творчості та, перш за все — виховання в діток почуття милосердя, адже всі коробочки із солодкими подарунками будуть передані вихованцям дитячого будинку на Чернігівщині.

Щодня, з 04 по 23 квітня відбуватимуться численні майстер-класи з писанкарства, витинанки, створення ляльки-мотанки, ангелика з кукурудзи, Великодніх листівок, вишивки, мозаїки з яєчної шкарлупи, валяння. Власноруч виготовлені витвори мистецтва не тільки принесуть енергетику свята у ваш дім, а й подарують позитивні емоції вам і вашим дітям!

РОЗКЛАД ВЕЛИКОДНІХ МАЙСТЕР-КЛАСІВ.doc

Проект «Сонячний Великдень» недарма носить таку назву, це найрадісніше свято весни, коли неможливо втриматись від посмішки.

Вхід вільний!

Виставка творів кримськотатарського декоративно-вжиткового мистецтва «Зінджір»

$
0
0

5 квітня 2014 о 16:00 запрошуємо в Музей Івана Гончара на відкриття виставки творів кримськотатарського декоративно-вжиткового мистецтва «Зінджір».

«Кільця ланцюга» – ланцюга згуртування – це проект, який ВПЕРШЕ представляє твори кримськотатарського мистецтва з приватних збірок.

Кияни та гості столиці зможуть оцінити високий рівень майстерності декоративно-вжиткового мистецтва Криму. На виставці, організованій Творчою студією «El-Cheber» будуть представлені роботи кримськотатарських майстрів з приватних колекцій Києва: зразки народних промислів, згадувані в епосі та легендах Криму. Ми немов перенесемося у світ чарівних казок і прекрасної східної історії.

В експозиції – близько ста творів кримськотатарського декоративно-вжиткового мистецтва: керамічні панно і настінні тарілки, килими, батік-панно, гончарний посуд, розпис на склі, різьблення по дереву, кавові столики, ювелірні прикраси, срібна філігрань, вишиття шовком, золоте шиття, пластика малих форм, фігурки людей у народному вбранні та традиційні іграшки.

Любов до своєї землі чітко простежується в роботах кримськотатарських майстрів. Предмети мистецтва, сповнені художньої гармонії й естетики, унікального поєднання витонченості, делікатності і елегантності. Вони вже не одне сторіччя викликають захоплення у естетів всього світу. Твори корінних промислів Криму стали об'єктом захоплення багатьох колекціонерів та прикрашають світові збірки.

Експонати виставки «Зінджір» люб'язно надані працівниками посольства Сполучених Штатів Америки в Україні та іншими приватними колекціонерами. Виставка стала можливою завдяки партнерам та кураторам: Земляцтву кримських татар міста Києва, Центру фольклористики та етнографії Інституту філології Київського державного університету імені Тараса Шевченка та Національному центру народної культури «Музей Івана Гончара».

Автори робіт – учасники творчого об'єднання «Чатир-Даг» проекту «Кримський стиль», керівником якого є кримськотатарський художник-мистецтвознавець Мамут Чурлу. Серед них – майстер срібної філіграні Айдер Асанов, Мамут Чурлу , Ельміра Сеїт-Аметова, Рустем Скібін, Ельдар Гусенов, Ельміра Асанова, Юлія Тулупова, Гульнара Негляденко, Абдюль Сеїт-Аметов, Хатідже Юнусова, Ірина Ушакова, Ельвіра Османова. Також представлено ​​графіку відомого кримського художника Амета Сеїт-Аметова.

«Зінджір» – це маніфестація глибокої любові до своєї землі, це відгомін болю дивовижного талановитого народу, що зберігає відданість корінній культурі. «Зінджір» в Києві – це визнання вірності тій дружбі – давній, як світ, дружбі, – яка склалася між кримськотатарським та українським народами.

Виставка діятиме з 5 квітня 2014 по 14 квітня 2014 року щодня, окрім понеділка й останнього вівторка місяця з 10:00 до 17:30.

ВХІД У МУЗЕЙ
для дорослих — 15 грн., для дітей та пенсіонерів — 3 грн.

На світлині робота Ельдара Гусєнова

Лекція-дискусія «Народна музика як відображення будови та законів Всесвіту»

$
0
0

8 квітня 2014 року о 18:00 запрошуємо до Мистецької галереї Музею Івана Гончара на ввідну лекцію-дискусію «Народна музика, як відображення будови та законів Всесвіту».

Багаторічний досвід спілкування з народною музикою фольклориста Іллі Фетисова, дослідження її особливостей та закономірностей, спостереження за автентичними виконавцями відкрили нові глибини пісенної традиції. Дослідник стверджує, що люди в селах не просто співають, а ловлять пульсації Всесвіту, транслюють через себе структури світобудови. Питання видасться дискусійним для багатьох науковців та дослідників народної музики.

Отож, запрошуємо усіх охочих до обговорення, головними тезами якої будуть:

  • Що таке музика; Душа та тіло народної музики; Обман органів чуття; «Жива» та «мертва» музика; Різні погляди на будову музики.
  • Фізика свідомості (явища, що відбуваються у нашій свідомості); Прискорення, уповільнення, темп, рух-життя, музична інерція, музична та текстова рима; Фрактали, диссиметрія та життя; Ефект казкової «мертвої води»; Метр (пульсація) визначення події.
  • Вторинне виконавство очима автентичних виконавців; Прискорення – «карма» усіх вторинних фольклорних виконавців чи нерозуміння причини; Музика як засіб керування людьми. Оплакування чи оспівування гріха.

Лекцію доповнять відео та аудіоматеріали з багаторічних фольклорних записів лектора.

Лектор – керівник фольклорного ансамблю «Божичі» Ілля Фетисов.

Вхід вільний

Viewing all 933 articles
Browse latest View live